9 kwietnia spektakl „Madama Butterfly” w Israeli Opera w Tel Awiwie oraz 10 kwietnia pokaz multimedialny na fasadzie budynku Urzędu Miasta Tel Awiw-Yafo oficjalnie rozpoczną Rok Polski w Izraelu.
Rok Polski w Izraelu, rozpoczynający się wiosną 2008 i kontynuowany w 2009 roku jest wspólną inicjatywą polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Program Roku Polskiego w Izraelu 2008/2009 tworzą wydarzenia z różnych dziedzin od kultury, nauki, przez turystykę, po gospodarkę. Celem Roku jest zbliżenie społeczeństw Polski i Izraela przez wzmocnienie kontaktów kulturalnych, a także gospodarczych, naukowych i turystycznych oraz zainicjowanie długoterminowej współpracy między instytucjami obu krajów.
Koordynatorem programu kulturalnego Roku jest Instytut Adama Mickiewicza, instytucja rządowa, której zadaniem jest promowanie polskiej kultury za granicą oraz inicjowanie międzynarodowej wymiany kulturalnej z Polską. Program współorganizowany jest przez Ambasadę Polską w Izraelu i Instytut Polski w Tel Awiwie.
Program Roku powstał we współpracy z polskimi i izraelskimi partnerami IAM. Jest on efektem wizyt ponad 100 kuratorów, managerów kultury, artystów i dziennikarzy, którzy w ciągu półtora roku przygotowań odwiedzili Polskę. Dzięki tym wizytom mogli na własne oczy przekonać się, że Polska to młody i dynamiczny kraj, ważny członek Unii Europejskiej. Kraj o dużym potencjale w dziedzinie edukacji, turystyki, nauki i technologii a przede wszystkim kultury współczesnej głęboko zakorzenionej w polskiej, wielokulturowej tradycji, której nieodłączną częścią jest współistnienie polsko-żydowskie.
W programie kulturalnym Roku znajdzie się blisko 70 wydarzeń kulturalnych. Oficjalnie Rok rozpocznie 9 kwietnia spektakl „Madama Butterfly” w Israeli Opera w Tel Awiwie oraz 10 kwietnia pokaz multimedialny na fasadzie budynku Urzędu Miasta Tel Awiw-Yafo.
„Madama Butterfly” w reż. Mariusza Trelińskiego jest koprodukcją z Israeli Opera. Pokaz na fasadzie budynku Rady Miasta Tel Awiw przygotowany został przez Barta Kresę z elementami filmów Zbigniewa Rybczyńskiego, zdobywcy Oscara za animację. Projekcja przygotowana przez Ambasadę Polską w Tel Awiwie uhonoruje 60. rocznicę powstania państwa Izrael.
W programie Roku znalazło się 9 projektów muzycznych, 15 teatralnych i tanecznych, 9 filmowych oraz 13 wystaw i performansów oraz 11 konferencji i 5 publikacji. Większość z nich to projekty przygotowane wspólnie z partnerami izraelskimi. Duża część programu to projekty adresowane do młodej publiczności i projekty dla dzieci oraz warsztaty dla młodych polskich i izraelskich twórców. Polska kultura silnie reprezentowana będzie na izraelskich festiwalach, w tym tych najważniejszych jak Festiwal Izraela w Jerozolimie, Wiosenny Festiwal Rishon LeZion, gdzie Polska będzie w tym roku gościem honorowym oraz jubileuszowej 10. edycji festiwalu Docaviv – jednego z najciekawszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie.
zapraszamy na strony internetowe projektu www.poland-israel.org
Z informacji prasowych...
1 comment:
Okey, so guys it's in Polish but the rest is in Hebrew. So just click http://www.poland-israel.org/ and everything is gonna be clear. As you'll see, we're "dialoging";) in a specal year:-)
Post a Comment